Kıbrıs Yumurta Donasyonu ve PGD

PGD veya PGT (Preimplantasyon Genetik Diyagnoz / Tanı), aileden gelen genetik bir hastalık olup olmadığının tespit edilmesinde ve sağlıklı embriyolar oluşturulmasında kullandığımız bir tedavi yöntemidir. Aynı zamanda PGD sayesinde cinsiyet belirleme işlemi de gerçekleştirebilmekteyiz.

Tüp bebek uygulaması sırasında embriyolar döllendikten 2 gün sonra bu embriyolardan bir veya iki hücre alıp genetik – kromozomal inceleme yaparız. Bu inceleme sonucunda embriyodaki kromozom eksikliği veya fazlalılığına bakarak kromozomal hastalıkların tanısı ve tek gen hastalıklarının tanısını koyabiliriz. Embriyonun bu şekilde incelenmesi, embriyonun gelişimini engellemez ve doğacak olan çocukta herhangi bir sakatlığa neden olmaz.

Hastalıklı bir bebeğin doğmasını veya düşük riskini engellemek amacıyla PGD yöntemi ile incelenen embriyoda genetik anormallik saptanırsa anne rahmine yerleştirme gerçekleştirmeyiz. Aksi taktirde genetik yapısı anormal olan embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi bazı hastalıklara sahip bebeklerin doğmasına veya gebeliğin düşük ile sonlanmasına sebep olabilir.

PGD yöntemi ile bebeğin cinsiyetini %99.9 oranla tahmin edebilmekteyiz. Her gebeliğin %50 erkek ve %50 kız çocuk ile sonuçlanma şansı vardır. Bazı aileler tek bir cinsiyetten daha fazla çocuğa sahiptir ve aile dengelemesi için cinsiyet seçimi yapmak istemektedirler. Cinsiyet seçimi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.